Poeta, bajkopisarz, satyryk, autor słuchowisk radiowych, tekstów piosenek, a także skeczy, monologów, scenariuszy programów telewizyjnych i sztuk teatralnych.

TWÓRCZOŚĆ DLA DOROSŁYCH - RADIO


Jan Kazimierz Siwek i Sylwester Witkowski

REPORTAŻ PENETRUJĄCY


Od 1990 roku współpracuje jako satyryk z Polskim Radiem tworząc wraz z Sylwestrem Witkowskim „Reportaż penetrujący” /ponad 600 kilkuminutowych odcinków antenowego absurdu /.
Obecnie emitowany w Akademii Rozrywki Artura Andrusa.

Historia w dużym skrócie.
Od ponad dwudziestu lat tworzymy z Sylwestrem Witkowskim dla radiowej Trójki cykl pod nazwą „Reportaż Penetrujący". Zlecenie przyszło od ówczesnego szefa działu Rozrywki w Trójce redaktora Andrzeja Zakrzewskiego.
W początkowym okresie nagrywaliśmy reportaż z łódzkim Kabaretem Kapota (naszymi przyjaciółmi Rafałem Sochalskim i Wojciechem Kaweckim). Później tworzyliśmy reportaż już tylko we dwójkę - Jan Kazimierz Siwek i Sylwester Witkowski.
Sylwek wziął na siebie rolę redaktora. Ja wygłupiam się pod różnymi postaciami. Audycję nagrywamy poza studiem radiowym w naturalnym środowisku dźwiękowym na magnetofonie reporterskim, właściwie metodą a' vista.
Rzucamy temat, hasło, a reszta to w dużym stopniu improwizacja. Cieszy nas fakt, że reportaż zyskał dużą popularność wśród radiosłuchaczy i ma wielu fanów nie tylko w Polsce.
Reportaż Penetrujący nadawany jest obecnie w Programie Trzecim Polskiego Radia w Akademii Rozrywki Artura Andrusa.
W czołówce dźwiękowej reportażu (maszyna do pisania) słychać głos Wojtka Kaweckiego. Tak jest od samego początku istnienia tej audycji.

Jan Kazimierz Siwek

ATLAS STEREOTYPÓW EUROPEJSKICH


Odcinek 1
(fragment)

Pani magister Iwona Poważny z Instytutu Stereotypów Europejskich w swoich prelekcjach będzie starała się pogłębić Państwa wiedzę o narodach Europy w najbardziej stereotypowy sposób na jaki ją stać.

Pani mgr Iwona Poważny:
Jonapot kiwanok! Powitałam Państwa węgierskim „Dzień dobry”.
Dziś pomówimy o Węgrach. Co my o nich wiemy?
Najbardziej znanym Węgrem jest niemiecki kompozytor Franciszek Liszt. Najbardziej znaną Węgierką – jest śliwka.
Ulubionym daniem Węgrów jest gulasz z paprykarzem oraz z paprykarzem i gulaszem z dodatkiem gulaszu z paprykarzem do tego paprykarz z gulaszem i z paprykarzem i gulaszem.
Węgrzy dodają do tej potrawy kilogramy ostrych przypraw, które przyprawić mogą człowieka o podwójny wytrzeszcz widlasty.
Europejczyk już po łyżce takiego gulaszu z paprykarzem wygląda przez minutę jak tenor w operze, który zapomniał słów.

Węgrzy uwielbiają się śmiać, ale tylko oni jedni wiedzą, z czego się śmieją.
Jak zrozumieć zatem fakt, że wg statystyk na Węgrzech notuje się jedną z największych liczb samobójstw w Europie. Ale nie będziemy się z tego śmiać.
Nie wolno się śmiać z kogoś, kto się powiesił tylko dlatego, że już drugi dzień jest pochmurno.
Prosiłam, żeby się nie śmiać.

Język węgierski nadaje się idealnie do szyfrowania najtajniejszych depesz wywiadowczych. Zdaniem asów wywiadu taki szyfr jest nie do złamania.

Ja się już z Państwem żegnam węgierskim - Ege szegedre, etterem, logosz, szmogosz, balatonosz, nepszebatszag ożesz Mojżesz – to wszystko wypowiedziane jednym tchem znaczy po polsku - Do widzenia”.